SEMINARIUM FASD – DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA, MEDYCZNA I PSYCHOLOGICZNA

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W dyskusjach specjalistycznych na temat FASD powraca pytanie o miejsce tego syndromu w klasyfikacji medycznej i psychologicznej. W ostatnich latach nastąpił znaczący postęp w diagnostyce i rozpoznawaniu zaburzeń spowodowanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Niemniej jednak ten typ zaburzeń nastręcza wiele trudności diagnostycznych. Dobrze przeprowadzona diagnostyka wymaga współdziałania specjalistów z różnych dziedzin – lekarzy, psychologów, neurologopedów, terapeutów. Całościowe rozumienie zaburzeń typu FASD jest nieocenione dla osób zajmujących się zawodowo pomaganiem dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy doświadczyli uszkodzeń na najwcześniejszym etapie rozwoju.

Osoby biorące udział w seminarium uzyskają:

• najnowszą wiedzę nt. różnicowania FAS z innymi zaburzeniami : wadami genetycznymi, ASD, ADHD, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami psychicznymi,
  • wiedzę o podstawowych narzędziach przydatnych w diagnostyce medycznej i psychologicznej,
  • interdyscyplinarną perspektywę rozumienia zaburzeń ze spektrum FASD.

Program seminarium:

9:30 – 10:00 – Rejestracja uczestników

10:00 – 10:45 – dr n. med. Małgorzata Klecka: „Standardy diagnostyki interdyscyplinarnej FASD”

10:45 – 11:30 – dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik: „Miejsce diagnostyki FASD w psychiatrii dziecięcej”

11:30 – 12:00 - dyskusja

12:00 - 12:30 – przerwa kawowa

12:30 -14:00 - dr hab. n. med. Robert Śmigiel: „FAS w świetle innych zaburzeń rozwojowych uwarunkowanych genetycznie. Diagnostyka dysmorfologiczna.”

14:00-14:30 – dyskusja

14:30-14:45 – przerwa kawowa

14:45-15:30 – mgr Iwona Palicka: "Dylematy diagnostyczne w psychologicznej diagnozie FASD"

15:30-16:00 – dyskusja, zakończenie seminarium

Termin: 10 marca 2016, godz. 10-16

Miejsce: Ośrodek „Fastryga”, ul Hołdunowska 70, Lędziny

Odbiorcy: lekarze, psycholodzy, terapeuci, logopedzi, inni specjaliści

Koszt: 290 zł

Organizatorzy:

Fundacja Fastryga oraz Pracownia Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Rozwojowych M. Klecka

Kontakt:

Jakub Klecki

tel. 792181597

Formularz zgłoszenia na konferencję dostępny jest pod adresem: http://goo.gl/forms/jWltHfzGDj

Prowadzący:

dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży i pediatrii, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM, Centrum Pediatrii, Sosnowiec, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci o młodzieży, ukończone całościowe szkolenie do certyfikatu psychoterapeuty, pracuje pod stałą superwizją, konsultant Fundacji ds. psychiatrii dziecięcej, współautorka książki „Dziecko z FASD: różnicowania i podstawy terapii”. Specjalista diagnostyki zaburzeń rozwojowych typu FASD (ukończony kurs pod kierownictwem prof. Susan Astley, FAS DPN University of Washington)

dr hab. n. med. Robert Śmigiel - specjalista pediatrii, neotanologii i genetyki klinicznej. Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Genetyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 10 lat dyżuruje także jako pediatra w oddziałach noworodkowych ASzK oraz PSK1 we Wrocławiu. Konsultuję noworodki i starsze dzieci z zaburzeniami rozwoju w większości oddziałów noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu. Tematyka jego pracy badawczej skupia się nad zagadnieniami wad rozwojowych u dzieci, szczególnie wad przewodu pokarmowego. Odbył szereg staży naukowych za granicą, głównie w dziedzinie genetyki: Uniwersytet w Amsterdamie (Holandia), Uniwersytet w Kairze (Egipt), Uniwersytet w Tybindze (Niemcy), Uniwersytet w Heildelbergu (Niemcy).

dr n. med. Małgorzata Klecka, specjalista diagnostyki zaburzeń rozwojowych typu FASD (ukończony kurs pod kierownictwem prof. Susan Astley, FAS DPN University of Washington) trener, socjoterapeuta, terapeutka psychodynamiczna, terapeuta neurorozwoju, w trakcie 3-letniego szkolenia z terapii traumy (Somatic Experiencing).

Współautorka książki „Dziecko z FASD: różnicowania i podstawy terapii”, autorka polskiej wersji skali obrazkowej do oceny cech dysmorfii twarzy walidowanej w ramach pracy statutowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Oddział Kliniczny Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Katedry Psychiatrii i Psychoterapii SUM).

mgr Iwona Palicka, specjalista diagnostyki zaburzeń rozwojowych typu FASD (ukończony kurs pod kierownictwem prof. Susan Astley, FAS DPN University of Washington), specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog, terapeuta metod neurorozwojowych, w trakcie 3-letniego szkolenia z terapii traumy (Somatic Experiencing).

logoFF