strefafasdnowy
 • ban1

  ban1

"Lampka wina do obiadu nie zaszkodzi", czyli problem FASD we Francji

 
Często podczas szkoleń na temat FAS słyszymy powtarzający się kontrargument: "Przesadzacie z tym FAS. Przecież we Francji pije się wino na okrągło. Wszyscy mieliby FAS". W twierdzeniu tym rzeczywiście tkwi ziarno prawdy – z powodu regularnego spożywania alkoholu, również przez kobiety ciężarne, we Francji co godzinę rodzi się dziecko z FAS. Całkowita populacja osób cierpiących z powodu FASD w tym 66-milionowym kraju jest szacowana na 585 tysięcy osób.
 

Czytaj więcej: "Lampka wina do obiadu nie zaszkodzi", czyli problem FASD we Francji

Jak o FAS edukuje się w Teksasie?

W odmętach YouTube wygrzebaliśmy krótką animację która w żartobliwy, ale bardzo rzetelny sposób przedstawia problem FAS. Animacja ta została stworzona na potrzeby kursu przygotowującego do certyfikacji TABC. TABC, czyli Texas Alcoholic Beverage Commission (Teskańska Komisja Napojów Alkoholowych) jest organizacją, która reguluje przemysł alkoholowy w tym południowym stanie USA oraz zajmuje się wydawaniem licencji na sprzedaż alkoholu. Osoby które ubiegają się o uzyskanie licencji na sprzedaż alkoholu zobowiązane są do ukończenia specjalnego kursu, którego program obejmuje m.in. konsekwencje spożywania alkoholu. Jedna z firm prowadzących ten kurs przygotowała swój program szkoleniowy w komediowej, animowanej formie. Rezultat? Zobaczcie sami!
 
 

Co to jest FASD?

FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy), jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne.
 
FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą (Institute of Medicine, 1996). Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie.
 
Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie.
 
Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa (1991, Journal of American Medical Association).  W Polsce co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu). Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.

Edukacja

 

Diagnostyka FASD (2)

W Polsce od niedawna istnieje możliwość profesjonalnego diagnozowania u dzieci i młodzieży z zaburzeniami z grupy FASD przy pomocy 4-cyfrowego kwestionariusza diagnostycznego.
 
Narzędzie to zaprezentowane zostało w 1997 r. przez grupę badaczy z Sieci Diagnostyki i Prewencji FAS Stanu Washington (Washington State FAS Diagnostic and Prevention Network) i jest metodą diagnostyczną do wszechstronnego diagnozowania poalkoholowego spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych (FASD).
 
Kwestionariusz (ang. nazwa: 4-Digit Diagnostic Code) i jest uważany za najbardziej dokładne i powtarzalne narzędzie w diagnostyce FASD.
 
Diagnosta ocenia 4 kluczowe cechy charakterystyczne dla FAS w następującym porządku:
1. opóźnienie wzrostu;
2. charakterystyczne dla FAS cechy dymorficzne
3. uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego (oun)
4. prenatalna ekspozycja na alkohol
 
Natężenie ekspresji każdej cechy oceniane jest w 4 stopniowej skali Likerta, gdzie 1 oznacza całkowity brak cech FAS a 4 "klasyczną" obecność cech FAS.
 
Kwestionariusz został uaktualniony w roku 2004 i ta wersja jest aktualna do tej dziś. Najnowsza wersja 4 cyfrowego kwestionariusza FASD została opisana w poradniku diagnostycznym „Diagnostic Guide for Fetal Alcohol Spectrum Disorders: the 4-Digit Diagnostic Code (2004)." Przewodnik prezentuje obiektywną metodę diagnozowania całego spektrum zaburzeń występujących u osób po prenatalnej ekspozycji na alkohol. Wykorzystywany jest w klinikach Washington State FAS Diagnostic & Prevention Network.
 
Walidacją polskiej wersji kwestionariusza zajmuje się grupa badaczy z Fundacji FAStryga w Lędzinach i Poznaniu oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wielu Rozwojowego Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Śkąskiego Uniwersytetu Medycznego w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
 
Do diagnozy 4-cyfrowym kwestionariuszem można zgłaszać się w następujących miejscach:
1. Pracownia Psychoedukacji i Terapii M. Klecka, ul. Hołdunowska 70A;
43-143 Lędziny; tel. (32) 216 79 17 (pon.-pt. godz. 9.00-17.00)
2. Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka, Poznań-Smochowice ul. Oliwska 14; tel. 600494975

Szybki kontakt

Fundacja Fastryga
43-143 Lędziny ul. Holdunowska 70
tel. 32-2167917
Biuro czynne pn-pt. 8.00-16.00
fundacjafass
 
 

Formularz kontaktowy

 1. Twoje imię i nazwisko*
  Nieprawidłowe dane
 2. Twój e-mail*
  Nieprawidłowe dane
 3. Twoja wiadomość*
  Nieprawidłowe dane
 4. Wpisz kod z obrazka*
  Wpisz kod z obrazka
  Nieprawidłowe dane

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Polityka Cookies