strefafasdnowy
 • ban1

  ban1

Publikacja - "Płodowy Zespół Alkoholowy w ujęciu interdyscyplinarnym"

 
 
 
W ubiegłym roku nakładem Państwowej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu ukazała się publikacja "Płodowy Zespół Alkoholowy w ujęciu interdyscyplinarnym". Jej autoramii są dr n. med. Edyta Kędra oraz dr n. med. Maria Borczykowska-Rzepka. Publikacja ukazała się na prawach Open Access i można ją pobrać ze stron Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Książka ta stanowi najnowszą dotychczasową syntezę zagadnień dot. podejścia interdyscyplinarnego w diagnostyce i prewencji FASD w Polsce. Zachęcamy do lektury! 
 
 
Spis treści:
 
Alkohol i jego konsekwencje psychospołeczne (Edyta Kędra, Maria Borczykowska-Rzepka)
Konsekwencje zdrowotne nadużywania alkoholu (Edyta Kędra, Maria Borczykowska-Rzepka)
Poalkoholowe uszkodzenia płodu jako przyczyna problemów zdrowotnych dziecka (Edyta Kędra, Maria Borczykowska-Rzepka)
Diagnostyka uzależnienia od alkoholu i poalkoholowych uszkodzeń diagnozowanych u dzieci (Edyta Kędra, Maria Borczykowska-Rzepka)
Opieka pielęgniarska nad dzieckiem z FAS (Edyta Kędra)
Zespół interdyscyplinarny w opiece nad dzieckiem z FAS (Edyta Kędra, Maria Borczykowska-Rzepka)
Działania profilaktyczne w sytuacji zagrożenia spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (Edyta Kędra)
Znajomość problematyki FASD w Polsce (Edyta Kędra)
 
 
 
 Pobierz jako PDF
 
 
O autorach:
Doktor nauk medycznych Edyta Kędra – absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tytuł magistra pielęgniarstwa uzyskała w roku 1998. Od 1992 r. pracowała jako pielęgniarka środowiskowo–rodzinna. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych w roku 1999 ukończyła Podyplomowe Studium Zarządzania w opiece zdrowotnej oraz Specjalistyczne Studium Menedżerskie dla Kadry Kierowniczej Jednostek Służby Zdrowia. W roku 2004 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych (z zakresu medycyny) nadany przez Akademię Medyczną im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu Wydział Nauk o Zdrowiu.
Autorka licznych artykułów i publikacji z zakresu zdrowia publicznego, pielęgniarstwa, jakości opieki. Promotor i recenzent kilkudziesięciu prac dyplomowych na kierunku pielęgniarstwo pierwszego i drugiego stopnia.
Obecnie zatrudniona w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu na stanowisku starszego wykładowcy.
 
Doktor nauk medycznych Maria Borczykowska-Rzepka – psycholog kliniczny, neurologopeda, muzyk (ukończona Szkoła Muzyczna IIO, klasa fortepianu). Stopień magistra psychologii (specjalność kliniczno-sądowa) uzyskała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach stałego poszerzania wiedzy i nabywania nowych kompetencji merytorycznych ukończyła: podyplomowe logopedyczne studia oraz Specjalistyczne Studium Neurologopedii, Studium Afazjologii, podyplomowe studia: usprawnianie dzieci z wielorakimi niepełnosprawnościami, studia doktoranckie w Opolu na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym oraz wiele specjalistycznych szkoleń (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), w tym specjalistyczne szkolenie z zakresu pedagogiki leczniczej. Posiada specjalizację z zakresu psychologii klinicznej. Stopień dra n. med. uzyskała na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zainteresowania naukowo-badawcze oraz praktyka (diagnostyczno-terapeutyczna) ewoluowały od zagadnień związanych z psychologią kliniczno-sądową i kryminologią w kierunku psychologii rozwoju człowieka, neuropsychologii i neurorehabilitacji.
Adiunkt na Wydziale Psychologii i Nauk Humanistycznych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja F. Modrzewskiego w Krakowie.
 
 
Zdjęcie: Caleb Roeningk

Szybki kontakt

Fundacja Fastryga
43-143 Lędziny ul. Holdunowska 70
tel. 32-2167917
Biuro czynne pn-pt. 8.00-16.00
fundacjafass
 
 

Formularz kontaktowy

 1. Twoje imię i nazwisko*
  Nieprawidłowe dane
 2. Twój e-mail*
  Nieprawidłowe dane
 3. Twoja wiadomość*
  Nieprawidłowe dane
 4. Wpisz kod z obrazka*
  Wpisz kod z obrazka
  Nieprawidłowe dane

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Polityka Cookies